Blogi

Kandideerimine kooli või tööle. Kas neil on midagi ühist?

august 8, 2024
Kogenud personalijuht ja Talendibaas OÜ tegevjuht. Fookuses müük, otsene värbamine, personalinõustamine ja värbamine sotsiaalmeedias.

Soovin teiega jagada oma esimest värbamispäevikut, mis põhineb täielikult minu enda kogemustel personalitöö ja hariduse valdkonnas. Olen personalitöö valdkonnas tegutsenud kogu oma karjääri ning tunnen, et on mitmeid teemasid, mida oleks väärt jagada teistega. Loodan, et minu kogemused pakuvad kasulikke mõtteid, ideid või nippe, mida ka teised personalitöötajad saavad oma igapäeva töös rakendada. Samuti olen väga tänulik igasuguse tagasiside ning teie kommentaaride eest. Täna on 1.september siis otsustasin kirjutada hariduse teemal millega olen viimased aastad tegelenud. Miks just selline teema? Haridus on kõige alustala.

Kas teadsite, et kandideerimine kooli käib samamoodi nagu kandideerimine tööle?

Olen selle aasta alguses koostööd teinud väga paljude õpilastega, kes astuvad sellel aastal 10.dasse klassi. Neid motiveerinud, andnud soovitusi kuidas vestlusel käituda ning olen saanud ka palju tagasisidet.

Mis on siis sarnast kooli või tööle kandideerimisel?

Dokumentide esitamine: Mõlemal juhul on vajalik esitada dokumente, mis tutvustavad sind kandidaadina. Tööle kandideerides on need tavaliselt CV ja kaaskiri, kooli kandideerimisel on selleks avaldus, motivatsioonikiri ja sageli ka CV või portfoolio.

Kandidaadi hindamine: Mõlema protsessi käigus hindavad otsustajad kandidaadi sobivust. Tööandja hindab sinu tööoskusi, kogemusi ja sobivust meeskonda, samas kui kool hindab sinu akadeemilisi saavutusi, motivatsiooni ja potentsiaali õppetööks.

Intervjuu või vestlus: Paljudel juhtudel sisaldavad mõlemad protsessid ka intervjuud või vestlust. Tööintervjuul keskendutakse sinu tööalastele oskustele ja kogemustele, samas kui kooli sisseastumisvestlusel võib arutada sinu akadeemilisi huve, eesmärke ja motivatsiooni konkreetse eriala suhtes.

Soovitused ja referentsid: Mõlemal juhul võib olla vajalik esitada soovitusi. Tööle kandideerimisel küsitakse sageli endistelt tööandjatelt või kolleegidelt referentse, kooli kandideerimisel aga soovituskirju õpetajatelt või muudelt akadeemilistelt isikutelt.

Konkurents: Nii töö- kui ka kooli kohale kandideerimine on sageli konkurentsitihe. Mõlemal juhul võidakse kaaluda mitut kandidaati ja teha valik nende seast, kes kõige paremini sobivad.

Toon välja ka mõned erinevused:

Eesmärk: Tööle kandideerimisel otsitakse konkreetset ametikohta ja töökohta, kus saaks oma oskusi rakendada ja areneda. Kooli kandideerimisel on eesmärk omandada haridus ja arendada oma teadmisi ning oskusi valitud erialal.

Hindamiskriteeriumid: Tööandjad keskenduvad sinu professionaalsetele oskustele ja kogemustele, koolid aga akadeemilisele taustale, õppetulemustele, motivatsioonile ja isiklikele omadustele, mis viitavad edukusele õppetöös.

Protsess ja ajakava: Tööle kandideerimise protsess võib olla pidev ja toimuda aastaringselt, sõltuvalt tööpakkumiste olemasolust. Kooli kandideerimine on tavaliselt seotud kindla ajakava ja tähtpäevadega, mille jooksul tuleb dokumendid esitada ja testid läbida.

Pikem perspektiiv: Tööle kandideerides on eesmärk tavaliselt pikemaajaliselt jääda ühele ametikohale või karjääriredelil edasi liikuda. Kooli kandideerimine on tavaliselt piiratud kindla ajaperioodiga, näiteks kolme- või viie aastase õppekavaga.

Soovitused kooli kandideerimisel:

Kooli kandideerimine võib olla keeruline ja pingeline protsess, kuid korralik ettevalmistus võib oluliselt suurendada sinu võimalusi edu saavutada. Seda võin kinnitada😊 Siin on mõned olulised soovitused, mis aitavad sul kooli kandideerimisel rohkem silma paista ning konkurentidest eristuda. Toon välja teemad ja küsimused mida vestlusell esitatakse:

Valmistu vestluseks või intervjuuks

Tee eeltööd: Valmista ette vastused tüüpilistele küsimustele, mis puudutavad sinu motivatsiooni, eesmärke ja varasemaid kogemusi.

Kohtumisel on väga oluline olla oma soovist ja otsusest teadlik ning jätta endast positiivne ja usaldusväärne mulje. Ole enesekindel ja näita oma huvi ning pühendumust. Ole aus ja siiras. Räägi asjadest nii nagu nad on.

Kooli vestlusel tuleks vältida lühikesi ja ükskõikseid vastuseid, kuna need ei anna komisjonile piisavat ülevaadet sinu isiksusest, motivatsioonist ja sobivusest kooli jaoks. Selle asemel peaksid vastused olema põhjalikud, selgitavad ja näitama sinu ainulaadseid omadusi, saavutusi ja huvisid. Pikemad vastused annavad sulle võimaluse tõsta esile oma tugevusi ja näidata, miks just sina sobid valitud kooli ja programmi.

Täiesti tavapärane küsimus mida küsitakse on: miks peaksid just sina siia kooli sisse saama?

Siin on valikut palju millest rääkida.  Näiteks too välja oma Isiklikud tugevused ja oskused, motivatsioon ja eesmärgid, kuidas saad panustada kooli kogukonda, sportlikud saavutused, too välja isiklikud kogemused või taust ning anna selgelt märku, et sinu suurim soov on õppida ja areneda ja seda just selles koolis.

Toon ka ühe näite, kuigi neid näiteid on väga palju: “Olen loov ja uudishimulik inimene, kes otsib pidevalt uusi viise, kuidas õppida ja ennast väljendada. Olen osalenud kunstiprojektides ja loovkirjutamise konkurssidel, usun, et suudan teie kooli mitmekesises keskkonnas tuua värskeid ideid ja aidata kaasa kooli loomingulistele ettevõtmistele.”

Näide 2: “Olen väga hea meeskonnamängija ja mul on tugevad juhtimisoskused. Olen olnud oma klassi esindaja ning juhtinud mitmeid üritusi ja projekte. Usun, et minu oskus teisi motiveerida ja juhtida aitaks kaasa ka teie kooli kogukonna elu parandamisele.”

Motivatsioon

Selgita oma motivatsiooni: Kirjelda selgelt ja siiralt, miks sa soovid just sellesse kooli ja programmi õppima asuda. Too välja oma varasemad kogemused, mis on sind selle valikuni viinud.

Sinu eesmärgid seoses kooliga

Näita, kuidas kooli pakutav haridus aitab sul saavutada oma tulevikuplaane. Selgita, mida sa saad koolile pakkuda ja kuidas saaksid kooli väärtustesse panustada.
Loe kooli programmi kirjeldust. Veendu, et sinu valitud programm vastab sinu huvidele ja karjääriplaanidele. Uuri välja, millised on programmi eripärad, õppejõud ja õppevormid.

Valmistu võimalike testide või katsete jaoks

Kui kool nõuab sisseastumiseksameid või teste, siis harjuta neid eelnevalt. Kasuta õppevahendeid, proovieksameid või eratreeninguid, et olla kindel oma teadmistes ja oskustes.

Ole valmis tagasisideks

Võta tagasisidet arvesse. Kui sul ei õnnestu esimesel katsel sisse saada, küsi tagasisidet ja mõtle, kuidas saaksid oma taotlust järgmine kord parandada.
Neid soovitusi järgides suurendad oma võimalusi edukaks kooli kandideerimiseks ja jätad endast positiivse mulje valikukomisjonile. Veelkord, ole alati aus.
Väga oluline on teada, et elus peab olema alati sul plaan A, plaan B ja vajadusel ka plaan C. Mis tähendab seda, et sa ei saa kunagi loota ainult ühe kooli või nende koolide peale kuhu sisse astusid. Alati ole valmis ka seleks, et kui üks kool vastab eitavalt, siis on sul kohe teine valik. Kui plaan A ei toimi, kaalu teisi võimalusi ja ära lase end heidutada. Igal ühel meist on oma kool meid ootamas. Seega ära kunagi arva, et sa oled teistest kehvem. Me oleme kõik ainulaadsed ja meil kõigil on alati oma tugevused.

Kandideerimine kooli on mitmes mõttes sarnane kandideerimisele tööle, sest mõlemas protsessis tuleb tõestada oma sobivust ja motivatsiooni. Mõlemad nõuavad hästi läbimõeldud ja professionaalset lähenemist, aga erinevused tulenevad kandideerimise eesmärkidest ja hindamiskriteeriumidest. Tööandjad otsivad inimesi, kes suudavad panustada ettevõtte eesmärkide saavutamisse, samas kui koolid otsivad õpilasi, kes on motiveeritud õppima ja arendama oma potentsiaali valitud erialal.

Soovin kõikidele kooli astujatele imelist ja edukat 1. septembrit.

Saada mulle kiri

Oled tööotsija või tööandja – võta ühendust ja leian Su murele kõige efektiivsema lahenduse! 

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.